DUYURU & HABER DETAYI

Yeni Konut Sahibi Olacak Vatandaşların Hakları Nelerdir

Taşınmazını kiraya veren yer sahipleri, kiralama zamanında evini istediği gibi satışa çıkarabilmektedir. Kiralık evin satılması halinde yeni konut sahibi bazı haklara sahiptir. Peki, yeni konut sahibi hakları nelerdir?

Kiradaki konutu satın alan yeni konut sahibi, kira sözleşmesinin yeni tarafı olacaktır. Kira sözleşmesi aynen devam ediyor. Ancak, konut sahibinin bu eve ihtiyacı olması halinde kiracısından evi tahliye etmesini isteyebilmektedir.

Yeni konut sahibinin kiralık konut üzerindeki hakları Borçlar yasası dahilinde şu şekilde açıklanıyor:

Yeni konut sahibinin hakları..

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen şahıs, onu kendisi, altsoyu, eşi, üstsoyu veya yasa gereği bakmakla sorumlu olduğu diğer şahıslar için ev veya işyeri gereksinimi nedeni ile kullanma mecburiyeti varsa, edinme sürecinden başlayarak 1 ay içinde durumu kiracıya yazılı bir şekilde bildirmek şartı ile, kira sözleşmesini 6 ay sonra açacağı bir dava ile sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen şahıs, dilerse gereksinim nedeni ile sözleşmeyi bitirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak 1 ay içinde açacağı dava yolı ile de kullanabilir.

Yukarıda yer alan yasa maddesine göre, yeni konut sahibi sözleşme zamanının bitiminden başlayarak 1 ay içinde ihtarname göndererek, sözleşmeyi bitirebilme hakkına sahip olacaktır.