DUYURU & HABER DETAYI

EMLAK DOLANDIRICILARINA DIKKAT

Yeni evlilik hazırlıkları yapan genç çiftlerin bir an önce konut sorununu çözme acelelerinden yararlanmak isteyen sanal dolandırıcılar internet sitelerinde kol geziyor. Son zamanlarda yaşanan sorunlardan ötürü konuyu gündeme taşıyan Milliyet gazetesi bu tür sanal dolandırıcıların taktiklerini ve uzmanların uyarıları hakkında açıklamalar yaptı.

İnternet ortamından kiralık veya satılık ev bakmanın kolaylığı ile internet sitelerine yönelen müşteriler. beğendikleri konutların resimlerini inceleyenler gerek emlakçılar, gerekse ev sahipleri ile görüşmeler yapıyor.

Sanal dolandırıcılar ise bu tür sitelerde iyi durumda ve uygun fiyatlı konut bulma telaşında olan insanları ağlarına düşürmenin planlarını yapıyor. Dolandırıcılar, internete sahte kiralık konut ilanları vererek kaliteli konutlar ve iyi konumda olan evler için ucuz sayılabilecek ücretler talep ediyor.

Kendilerini arayan müşterilere il dışında olduğunu, konuta çok talip olduğunu söyleyen dolandırıcı, cep telefonuna havaleyle hemen kaparo talep ediyor.

Evlenme hazırlıkları yapan genç bir çift de internette kiralık konut bakarken sanal dolandırıcılara denk gelmiş. Bu tarz bir duruma şahit olan ve isimlerini vermek istemeyen bir çift yaşadıkları olayı şöyle anlatıyor:

İstanbul içerisinde merkezi bir konut arıyorduk. İnternetten üzerinden biri Dikilitaş semtinde, diğeri ise Nişantaşı semtinde iki ev bulduk. İlanlarda evin içinin yeni ve binanın sıfır olduğu yazıyordu. Ayrıca evin resimleri de oldukça güzeldi. Üstelik evin kirası 1.200 Türk Lirası’ydı. Hemen iletişime geçtik ve ulaştığımız kişi, il dışında olduğunu, evi ancak üç gün sonra gösterebileceğini söyledi.

‘Herkes sırada’

Genç çift, bunun üzerine konut sahibi sandığı şahıstan konutu kimseye vermemesini isterken, sanal dolandırıcı herkesin konut için sırada beklediğini ifade ediyor. Hem Dikilitaş semtindeki, hem de Nişantaşı’nda yer alan konut için farklı dolandırıcılarla hemen hemen aynı tarz konuşmalar geçmekte. Çiftin olayın devamında yaşadıkları şu şekilde seyrediyor;

İkisi şahısta, konutu görmeden tutacak onlarca kişi var, bekleyemem diyor. Genç çift Önce bu durumu kabul etmiyor fakat çok ihtiyaçları olduğu için sonra, banka hesap numaranızı verin, kaporayı hemen yatıralım diyor. Bunun üzerine 2 dolandırıcı da, hesap numaralarının olmadığını ve müşteriden cep numarasına para yollamasını istiyor.

Konut aramaktan bıkan çift, dolandırıcıların bu isteklerini kabul ediyor. Fakat genç çiftin parayı gönderirken bankanın göndericinin TC numarası istemesi sonrasında dolandırıcılar, müşterileri sadece isimle yetinen ve TC kimlik no istemeyen bankalara yönlendirmek istemesi sonrasında müşteriler olayın farkına varıyor. Genç çift bu durum üzerine 2 semte de gidip konutları bulmaya çalışıyor fakat ilandaki konutlar gittikleri ilçede bulunmuyor.

Emlak sitelerinde verilen ilanlar üzerinden yapılan sanal dolandırıcılıklara karşı site yetkilileri konutu görmeden ve işlem yapmadan asla para ödemeyin uyarlarılarında bulunuyor.

Kaynak : www.mardinmerkez.com